Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 119 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Owczarek niemiecki

sobota, 24 kwietnia 2010 21:11
Skocz do komentarzy


Owczarek niemiecki jest psem średniej wielkości o lekko wydłużonym tułowiu, mocnej budowie, suchych kości i silnym umięśnieniu.Ma okrywę włosową dobrze chroniącą go przed wpływem warunków atmosferycznych. Pierwotnie był hodowany do pilnowania owiec w górzystych rejonach Niemiec.Dzięki jego wielkiemu podobieństwu do dzikich krewnych często jest nazywany wilczurem.Owczarek Niemiecki mimo wyjątkowych zdolności posiada także dominujący charakter.Wymaga konsekwentnego szkolenia i pana, który nauczy go posłuszeństwa.Główną wadą Owczarka Niemieckiego jest to, że jest w stanie zjeść około kilograma mięsa dziennieOwczarki te ponadto bywają dość szczekliwe, zdecydowanie wymagają zajęcia.

Budowa ciała Owczarka Niemieckiego:Głowa

Proporcjonalna do wielkości tułowia (długość około 40% wysokości w kłębie). Sucha o umiarkowanej szerokości między uszami. Długość mózgowioczaszki równa się około 50% całej długości głowy, szerokość mózgoczaszki u psa nieco większa, a u suki nieco mniejsza niż jej długość. Czaszka widziana z góry stopniowo i równomiernie zwęża się od uszu ku wierzchołkowi nosa.Czoło nieznaczne wypukłe ze słabo widoczną bruzdą.Krawędź czołowa słabo zaznaczona ukośnym przejściem od czoła do grzbietu nosa.Kufa mocna, długa, sucha. Grzbiet nosa jest prosty o linii prawie równoległej do przedłużonej linii czoła. Policzki lekko zaokrąglone, nie wystające. Szczęki i żuchwa silnie rozwinięte. Wargi suche, dobrze przylegające. Uzębienie mocne i pełne (42 zęby: 20 w szczęce i 22 w żuchwie). Zgryz nożycowy z dobrze przylegającymi do siebie siekaczami szczęki i żuchwy. Oczy są średniej wielkości w kształcie migdału, osadzone lekko skośnie, nie wyłupiaste, o barwie dostosowanej do umaszczenia, możliwie ciemne. Uszy średniej wielkości, wysoko osadzone, szersze u nasady, stojące, prosto trzymane, ostro zakończone, z małżowiną skierowaną do przodu.

Szata i umaszczenie

Umaszczenie najczęściej spotykane u owczarków niemieckich to czarne podpalane, czarne z rudym, brązowym, czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem, czaprakowate wilczaste, żelaziste, od jasnoszarego do ciemnoszarego, czerwonożółte, czerwonobrązowe z siodłem, czaprakowate, wilczaste, ciemno-wilczaste; jednolite bądź z regularnymi czerwonobrązowymi do białoszarych oznakami, mała biała plamka na piersi i palcach lub bardzo jasne umaszczenie wewnętrznej strony nóg dopuszczalne, choć niepożądane. Dopuszczalne jest także umaszczenie całkowicie czarne.

Maść szczeniaka można ustalić ostatecznie dopiero po zmianie okrywy pierwotnej na wtórną, po zakończeniu porostu włosów pokrywowych. U owczarków długowłosych (wykluczanych z hodowli FCI) zdarza się maść blue sable (niebieska podpalana). Wykluczone z hodowli są też osobniki białe (albinosy) lub kremowe, choć są uznawane w klubach ras. Istnieją także owczarki niemieckie szorstkowłose, również nie uznawane przez FCI.

Szata składa się z sierści podwójnej, z podszerstkiem. Włos okrywowy jest prosty, gęsty, twardy i mocno przylegający. Podszerstek obfity i miękki. Na głowie, przedniej stronie nóg i łapach włos dość krótki. Na szyi, zadzie, tylnych partiach nóg włos dłuższy, bardziej obfity i gęsty. Owczarek niemiecki linieje 2 razy w roku.

Zdrowie i pielęgnacja


Przeciętna długość życia psów tej rasy to ok. 13 lat. Spotykanymi schorzeniami u owczarków niemieckich są:

§  dysplazja stawów biodrowych

§  przerost gruczołu krokowego (prostata)

§  zmiany alergiczne

§  dysplazja stawów łokciowych

§  gnilec

§  psy tej rasy przejawiają średnie ryzyko do wystąpienia skrętu żołądka.

    Pielęgnacja owczarka niemieckiego
Pielęgnacja owczarka niemieckiego nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym, tym bardziej w przypadku psów przebywających na zewnątrz, tzn. w kojcu. Jeśli nasze psy karmione są dobrymi karmami, w zasadzie nie zauważamy żadnych problemów ze skórą, czy sierścią psa. Z reguły, dwa razy do roku, czasami trzy, pies przechodzi okresowe linienie, wymieniając całkowicie stary włos na nowy. W tym okresie należy psa szczotkować, aby przyspieszyć proces wypadania martwych włosów. Jedynym problemem w tym zajęciu może być odpowiedni dobór zgrzebła lub grzebienia. Owczarek, jako pies z dwuwarstwową okrywą włosową, potrzebuje solidnego zgrzebła o dość długich zębach ( 3 - 4 cm ). Zgrzebło takie zapewnia dokładne rozczesanie aż do samej skóry oraz wyczesanie wszystkich martwych włosów podszerstka. Do włosów okrywowych zaś, najlepsze jest gumowe zgrzebło nazywane potocznie "melanżowym".

Jak często można psa kąpać ?

 


Nawet i codziennie, a na pewno zawsze, kiedy jest brudny. W dobrych sklepach można bez kłopotu nabyć szampony przeznaczone do kąpania psów w różnym wieku i o różnym włosie, które nie grożą żadnymi kłopotami alergicznymi. natomiast, jeśli pies otrzymuje dobrą karmę i jest regularnie czesany, nie wymaga kąpieli. W takim przypadku, w zupełności wystarcza letnia kąpiel w stawie lub jeziorze.

Spacery

Owczarki potrzebują bliskości człowieka, jego towarzystwa, wypełniania poleceń itp. Potrzebuje też odpowiedniego szkolenia, bo bez niego, to pies będzie rządził w domu i na spacerach, a nie ty. Przed zakupem musisz się zastanowić ile czasu jesteś w stanie poświęcić psu, na wyprowadzenie, przygotowywanie jedzenia, wizyty u weterynarza, zakupy karmy, pielęgnacja itp. Warto powiedzieć, że owczarkowi niemieckiemu nie wystarczy piętnastominutowy spacer w czasie wyrzucania śmieci. Potrzebuje on minimum godziny - dwóch codziennego, intensywnego ruchu na świeżym powietrzu i ty, jako jego opiekun musisz mu to zapewnić. Zakup owczarka niemieckiego to wcale nie najwyższy wydatek jaki cię czeka. Znacznie więcej wyniesie cię jego utrzymanie.

Leczenie

Jeśli chodzi o ewentualne leczenie, to tu wcale nie jest tak źle, bo owczarki to odporne i silne psy i byle co ich nie zmorze. Zbankrutować natomiast możesz na żywieniu. I wcale nie chodzi tu głównie o ilość, a o jakość tego pokarmu.

 
Bardzo istotnym zajęciem jest :


* kontrola uzębienia psa. Przynajmniej raz na miesiąc powinniśmy zajrzeć naszemu psu w zęby i skontrolować ich stan pod kątem wystąpienia kamienia nazębnego. W przypadku stwierdzenia kamienia, należy zęby oczyścić samemu lub w lecznicy dla zwierząt. Bardzo dobrym sposobem na zminimalizowanie występowania osadów, a w konsekwencji kamienia nazębnego, jest podawanie psu raz w tygodniu specjalnych środków usuwających niechciany osad. W sklepach można dostać listki chlorofilowe lub ( moim zdanie skuteczniejsze ) płyny w aerozolu do spryskiwania jamy ustnej.

 * kontrola uszu. Co jakiś czas powinniśmy również skontrolować stan czystości psich uszu. Ucho psa zawsze powinno być jasnoróżowe w kolorze zdrowej skóry. W przypadku zauważenia zaczerwienienie, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, bo z pewnością coś jest nie tak. Natomiast, jeśli ucho jest jasne, nie należy go zbyt często czyścić. Zdrowy pies, który nigdy nie miał zapalenia uszu, wręcz nie wymaga jakiejkolwiek pielęgnacji, czyszczenie uszu takiego psa powinno ograniczyć się do przemycia środkami myjącymi ( dostępne w sklepach ) wyłącznie małżowiny. Czyszczenie wewnątrz ucha powoduje usuwanie wytworzonej w odpowiedniej ilości woskowiny i jej nadprodukcję.* kontrola łap obejmuje w zasadzie wyłącznie przycięcie pazurów. U psów mieszkających w kojcach z betonową posadzką nie występuje problem przerostu pazurów, gdyż zostają one starte przez beton. Psy domowe, natomiast, wymagają dość częstego ich przycinania . Do tego celu najlepiej jest zaopatrzyć się w cęgi, które posiadając specjalny ogranicznik, po drugim systematycznym przycięciu zabezpieczą psa przed skaleczeniem. Pazury docinamy tylko w martwej części, widocznej doskonale od dolnej strony palca.  Pamiętajmy jednak, że najważniejszym zadaniem właściciela psa są regularne, okresowe wizyty w lecznicy, gdzie zawodowo do tego przygotowany lekarz, najlepiej skontroluje stan zdrowia i wygląd naszego psa.

 

  
Odpowiadający wzorcowi wygląd psa obrazuje wrodzoną siłę, pojętność i zwrotność w ruchu. Owczarek niemiecki powinien wykazywać odwagę i nieustępliwość w obronie swojego pana i mienia, z pasją atakować na rozkaz, ale poza tym powinien być czujnym, posłusznym i miłym towarzyszem w domu, lecz powściągliwym stosunku do innych osób. Pomimo wybujałego temperamentu owczarek niemiecki powinien być skłonny do uległości, dostosowywać się do każdej sytuacji, chętnie wykonywać wyznaczone dla niego zadania. Jego uzdolnienia węchowe w połączeniu z budową kłusaka, umożliwiającą na spokojnie i pewnie, bez wysiłku wypracowywanie śladów z nosem trzymanym tuż przy ziemi powodują, że może być używany do różnych celów, jako pies tropiący i szukający. Ogólny jego wygląd jest zatem wyrazem naturalnej szlachetności i wzbudzającego respekt spokojnego usposobienia.

 

Charakter i zachowanie


Owczarki niemieckie cechuje wysoki stopień posłuszeństwa oraz zdolność do szybkiego uczenia. Są lojalne, odważne, przywiązane do rodziny, odporne na warunki atmosferyczne. Rasa charakteryzuje się inteligencją i bystrością.

 

Psychika owczarka niemieckiego

 
  "Owczarek niemiecki to pies, z którym naprawdę można porozmawiać" - to zdanie niejednokrotnie pada z ust miłośników tej rasy.

Owczarek niemiecki jest psem, który najlepiej czuje się u boku swojego przewodnika. Jest najbardziej szczęśliwy mogąc przebywać cały czas w towarzystwie człowieka lub psa, a najlepiej drugiego owczarka.Wbrew powszechnej opinii owczarkowi nie jest do pełni szczęścia duży wybieg; będzie się czuł dobrze nawet i w małych mieszkaniach, jeśli tylko zapewni mu się odpowiednio dużo czasu na spacery i zajęć wymagających umysłowego zaangażowania.Bardzo często okazuje się, że owczarek niemiecki nie sprawdza się w roli samodzielnego stróża albo psa łańcuchowego. Dzieje się tak ponieważ pozostawiony sam sobie wpada w nerwicę i staje się agresywny.

Owczarek niemieckie pies potrzebuje obecności człowieka do życia niczym powietrza.Fakt, że owczarek myśli jest niepodważalny i musi zgodzić się z tym każdy, kto choć przez chwilę obcował z tymi psami i obserwował ich zachowanie się w różnorakich sytuacjach. Jednakże myli się ten, i to bardzo, kto uważa, że myśli podobnie jak człowiek.

Dużym błędem, i dość powszechnie i nadmiernie popełnianym podczas tresury, czy też wychowania, jest oczekiwanie, aby pies patrzył na świat z ludzkiego punktu widzenia.Najbardziej istotną i wartą odnotowania różnicą jest brak u psa zdolności do myślenia abstrakcyjnego, a co tym idzie niemożność do refleksji, czyli po prostu do zastanowienia się nad samym sobą. Pies nie ma świadomości samego siebie. Pies nie pamięta tak, jak człowiek, nie powtarza sobie w myślach nowo nauczonych sztuczek lub komend, które z wielkim zapałem wpajał mu przewodnik.

Każdy pies "myśli" na zasadzie skojarzeń, tzn. bodziec-reakcja. Jeśli nie wystąpi bodziec, a może nim być wszystko: dźwięk, ruch, zapach, kształt, zmiana ciśnienia powietrza albo wszystko naraz, to pies nie zareaguje. Całe szkolenie psa na tym się opiera.U psa nie występuje poczucie czasu. Nie ma czegoś takiego jako przeszłość albo przyszłość, zawsze jest Teraz. Dla lepszego zrozumienia można to nazwać czasem teraźniejszym-wydłużonym, co odpowiada mniej więcej ludzkiemu określeniu 'dopiero co'-'w tej chwili'-'zaraz'. To, co jest poza tym jest dla psa nieosiągalne, choć oczywiście jego mózg wszystko to rejestruje.Pamięć psa jest tzw. pamięcią błyskową. Dlatego, aby w umyśle psa nastąpiło skojarzenie, to bodziec jak i wzorzec reakcji, porządanego zachowania musi nastąpić w tym samym czasie, najlepiej jednocześnie. Toteż bezcelowe, nawet noszące znamiona sadyzmu, jest karcenie psa w godzinę, a nawet w kwadrans czy pięć minut, po tym, jak coś przezbroił. Karcenie psa po czasie tylko go zdezorientuje i zyskamy na tym tyle, że pies stanie się lękliwy i niepewny siebie, a chyba nie o to nam chodzi. Aby utrwalić skojarzenie, można dany bodziec (polecenie, zakaz) wzmocnić pozytywnie (przez nagrodę) jak i negatywnie (przez skarcenie). Jednakże z własnego doświadczenia wiem, iż lepiej zostaje utrwalone skojarzenie poparte nagrodą. Wpojone, czy też nauczone skojarzenie zapisuje się w psiej pamięci, ale jest dla zwierzęcia niedostępne do czasu wystąpienia bodźca, który je uwalnia dla "świadomości" psa z nieprzebranych otchłani jego umysłu.Pies nie rozróżnia dobra i zła, gdyż jest to wymysł człowieka. Dla psa liczy się tylko "to, co wolno robić" i "to, czego lepiej nie robić, bo skończy się gniewem przewodnika". Nie ma więc złych psów (choć są psy niezrównoważone psychicznie), są tylko źli właściciele psów, którzy nauczyli swoich psów ( z różnych powodów - albo nie umiał, albo nie chciał) co w świecie ludzi wolno, a czego nie.

Przewodnik, czyli my - właściciele psów -, stanowi medium, jest pośrednikiem pomiędzy światem psów a światem ludzi, i to wyłącznie od niego zależy jak będą się układały stosunki między psem a człowiekiem. I tylko jego należy obarczać za niewłaściwe, według naszych norm, zachowanie psa.Tego młodego Owczarka Niemieckiego czeka zapewne urozmaicone i pełne wydarzeń życie w służbie człowieka.Owczarki Niemieckie nie strzegą już owiec, natomiast służą jako psy dla niewidomych, psy lawinowe, są używane do wyczuwania narkotyków,materiałów wybuchowych oraz do poszukiwania zwłok. W tych dziedzinach nie da się ich zastąpić żadnym urządzeniem technicznym.

Przed zakupieniem Owczarka Niemieckiego

   Czy owczarek niemiecki to dobra rasa dla mnie?

 

 


Zanim kupimy sobie pieska, musimy zadać naszej rodzinie i sobie samemu to pytanie. Musimy, bo posiadanie owczarka niemieckiego rodzi pewne obowiązki. Jeśli lubisz spacery i ruch na świeżym powietrzu, bez względu na okoliczności przyrody (deszcz, śnieg, mróz itp.) to możesz myśleć o owczarku. Jeśli cię to przeraża, po prostu daj sobie spokój. Aby pies był twoim przyjacielem i dobrze się czuł w twoim domu musisz zapewnić mu odpowiednie warunki życia.


 

 Kiedy najlepiej rozpocząć szkolenie psa?

    Potocznie uważa się, że wiek 6 miesięcy jest najlepszy do szkolenia psa. A jak to jest naprawdę?

Na początek należy ustalić co nazywamy "szkoleniem"; jeśli mamy na myśli szkolenie sportowe, czyli według regulaminu np. IPO, to jest to wiek około 9 miesiąca.

 

 

Jeśli ma to być szkolenie na nasz własny użytek, należy je rozpocząć jak najwcześniej. Najlepiej zaraz po skończeniu kwarantanny po szczepieniu, gdy pies może już swobodnie poruszać się po dworze.

 

 

Dlaczego tak wcześnie? Przyjmuje się, że pierwszy rok życia psa jest adekwatny do pierwszych 14 lat życia człowieka, czyli mamy 12 miesięcy by nauczyć tego wszystkiego czego powinniśmy nauczyć ludzkie dziecko w 14 lat. Jest to chyba wystarczający powód do jak najwcześniejszego rozpoczęcia wychowywania psa.

 

 

Szczenię pomiędzy 6 a 12 tygodniem jest nastawione na uczenie się wszystkich podstawowych zasad życia w stadzie. Powinniśmy więc ten okres życia skrzętnie wykorzystać, na zdobycie jak największej więzi z psem, a najlepiej jest to robić poprzez wspólną prace i zabawę. To czego nauczymy szczeniaka w tym wieku , będzie pamiętał do końca życia.

 

 

Jeśli rozpocznie się szkolenie w późniejszym wieku to czy już niczego się nie da nauczyć psa? Oczywiście, że nie, tyle tylko, że w większości wypadków nie będziemy go tak naprawdę uczyć a oduczać tego co się nauczył w pierwszym okresie swojego życia, a to jak wiadomo jest zawsze trudniejsze. Po za tym nawiązanie odpowiedniego kontaktu z psem jest o wiele trudniejsze jak pies ma np. 6 miesięcy.

 

 

Jeżeli chcemy uniknąć niepotrzebnych nieporozumień takich jak np. ucieczki na spacerach, zbieractwo śmieci z ziemi, gonitwy za psem itp. to zaraz po przyprowadzeniu szczeniaka do domu zaprośmy instruktora, który pomoże w wychowaniu psa, ponieważ to co większość ludzi nazywa szkoleniem nie jest niczym innym jak podstawowym wychowaniem psa. A na takim podstawowym szkoleniu z zakresu posłuszeństwa więcej jest szkolenia właściciela niż psa.

 

  

Inne za i przeciw

 

 

Musisz także wziąć pod uwagę opłaty związane np. z wyjazdem na urlop czy udziałem psa w bójce czy też niespodziewanym wypadku itp. Decydując się na owczarka niemieckiego musisz podjąć kolejną ważną decyzję: pies czy suka? Suki są mniejsze, spokojniejsze, łatwiejsze do tresury, ale u samców silniej odzywają się cechy charakterystyczne rasy. Jeśli mamy do wyboru psa już podrośniętego i szczenię. Wybierzmy szczeniaka. Łatwiej go ułożymy i będziemy mogli obserwować jak dorasta i się rozwija, co tez daje pewną dozę zadowolenia z dobrze wypełnianych obowiązków opiekuna.

To wszystko o owczarku niemiecki papatki:))
Podziel się
oceń
3
0

Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 19 lipca 2013 13:22

  Na końcu dowiedziałam się czegoś ciekawskiego na tenże temat.

  autor fajnadziewczynaja45

  blog: www.zarosnietecipy.waw.pl

 • dodano: 30 września 2012 10:31

  Sprawdźcie sobie co to Phylax.

  autor karool

 • dodano: 30 września 2012 10:29

  Czemu jest tu tyle błędów? Wpis jest ciekawy ale dodam, że owczarki były początkowo szkolone nie tyle do zaganiania owiec, ile do służby wojskowej, militarnej, obronnej itp. Stąd na przykład ich masywna budowa ciała, czy wrodzone posłuszeństwo. Poza tym, widzę parę kopii z Wikipedii.

  autor karool

 • dodano: 18 maja 2012 21:11

  Ja Mam Owczarka Niemiecki.Super Psiak .Kocham Je:*

  autor Piesek123

 • dodano: 23 lutego 2011 15:25

  fajne psy ale za durzo pisania

  autor koko lulu

 • dodano: 13 października 2010 20:44

  bardzo mi przykro

  autor mimi1183

  blog: 69naszepieski96.bloog.pl

 • dodano: 23 sierpnia 2010 12:38

  Mój owczarek umarł na powikłania po skręcie żołądka pomimo szybkiej pomocy , opieki i udanej operacji. To bł jedyny prawdziowy młój przyjaciel. rozumielismy sie prawie bez słow. Bardzo za nim tęsknię.

  autor isi

  blog: blog

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

środa, 17 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  44 880  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O mnie

HEYO.! Jestem Martyna i mam 12 lat. Mam psa Papiego, Mimi oraz zmarłego owczarka szkockiego Naser :(((. Kocham wilki, psy oraz konie. Narka

O moim bloogu

Mój bloog jest o psach.W moim bloogu dowiecie się o różnych rasach psów (nawet tych, które są najmniej znane) jak je pielęgnować, jakie są inne kolory tej rasy i jak często je trzeba karmić.Odwiedzajc...

więcej...

Mój bloog jest o psach.W moim bloogu dowiecie się o różnych rasach psów (nawet tych, które są najmniej znane) jak je pielęgnować, jakie są inne kolory tej rasy i jak często je trzeba karmić.Odwiedzajcie mój bloog codziennie:))

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 44880

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl